top of page
Vyhledat
  • restorativ

Ukládání podmíněných trestů za sexualizované násilí je porušením Evropské úmluvy o lidských právech

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v nedávném rozsudku uvedl, že pokud vnitrostátní soudy neuloží za sexualizované násilí nepodmíněný trest odnětí svobody, může to za určitých okolností znamenat porušení Evropské úmluvy o lidských právech.

 

Případ Vučković proti Chorvatsku se týkal ženy, kterou v práci opakovaně sexuálně napadl její kolega. Byl odsouzen k trestu odnětí svobody na deset měsíců, ale odvolací soud zmírnil trest na obecně prospěšné práce. Štrasburský soud poukázal na to, že odvolací soud nevysvětlil, proč by zmírnění trestu mělo plynout jen z toho, že od spáchání skutku už uběhlo několik let, ani nezohlednil, že u stěžovatelky se v důsledku útoků rozvinula posttraumatická stresová porucha a zdůraznil, že nedostatečné trestání pachatelů přehlíží zájmy obětí násilí. To může oběti odrazovat od nahlášení těchto činů. Stát by však měl dát jasně najevo, že násilí vůči ženám nebude tolerováno. Připomeňme, že na nedostatečné trestání pachatelů sexualizovaných trestných činů upozorňuje dlouhodobě i iniciativa Bez trestu.

Zdroj informací: Zpravodaj KVZ 2/2024 - Kancelář vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Evropským soudem pro lidská práva0 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page