top of page
Vyhledat
  • restorativ

NE znamená NE! aneb nová definice znásilnění

Ministerstvo spravedlnosti předložilo vládě k projednání novelu trestního zákoníku a dalších souvisejících zákonů, která redefinuje trestný čin znásilnění tak, aby odpovídal modernímu pojetí, které opouští koncept znásilnění jako silou vynuceného pohlavního styku a nahrazuje jej konceptem nekonsensuálního pohlavního styku. Navrhuje se zvolit koncept ne znamená ne.

Čin je spáchán proti seznatelné vůli oběti doplněný o zneužití bezbrannosti. Hranice bezbrannosti je stanovena na 12 let. Vychází se z toho, že pokud je toho osoba schopna, má (jakkoli) projevit svůj nesouhlas se sexuálním aktem, tj. má se za to, že člověk standardně dokáže dát nesouhlas najevo, ať již verbálně nebo neverbálně (gestem, zaujetím obranné pozice, pláčem).

Případy, kdy tak učinit nemůže pro určitou objektivní překážku, ať již fyzickou nebo psychickou, se pak navrhuje řešit zakotvením výslovné definice bezbrannosti v trestním zákoníku, přičemž výčet důvodů bezbrannosti je otevřený a lze tak pod tento pojem zařadit i další výslovně neuvedené obdobné důvody.

Zdroje:


Ministerstvo předkládá vládě novelu trestního zákoníku – redefinici znásilnění. In: JUSTICE.CZ [online]. Praha 2023-11-16 [cit. 2023-11-16]. Dostupné z: https://justice.cz/?clanek=ministerstvo-predklada-vlade-novelu-trestniho-zakoniku-redefinici-znasilne-2


Rape Is Rape: No More Excuses! [foto]. In: Ms. - MORE THAN A MAGAZINE, A MOVEMENT [online]. Los Angeles 2011 [cit. 2023-11-16]. Dostupné z: https://msmagazine.com/2011/04/20/rape-is-rape-no-more-excuses/

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Commenti


bottom of page